گرفتن حکم تخلیه برای مستاجر از شورای حل اختلاف

یکی از دوستان یک نصیحت برادرانه برای من فرستاد که :« مهندس عزیز، از اینکه در راستای روشن کردن افکار عمومی تلاش بر معرفی افراد و یا سازمان هایی که نه تنها وظایف خود را انجام نمی دهند، بلکه گرفتاری های دیگر نیز برای شما پدید می آورند، دارید، تشکر کرده یاد آور می شوم که این کار تنها داغ دیگران را تازه می نماید. بهتر است که راه حل هایی ارائه دهید.» به همین منظور از این به بعد بر آن شدم تا پس از بررسی مشکل به وجود آمده و یا عدم همکاری سازمان، ارگان، اداره و یا بخشهای مختلف، چه خصوصی چه دولتی روند فائق آمدن بر مشکل را نیز بیان کنم. برای شروع بد نیست که مشکل به وجود آمده از طرف مستاجرم و شیوه حل کردن آن را که منجر به گرفتن حکم تخلیه بود را برای دوستان بنویسم.

نزدیک به دو ماه به پایان قرارداد مونده بود با توجه به تصمیم قبلی به مستاجرم گفتم که باید خونه رو تخلیه کنی. اون هم گفت که باشه همین کار رو می کنم. من هم به بنگاه ها سپردم ولی بعد از چند روز صدای همه بنگاه ها درآمد که این مستاجرتون ما رو توی خونه راه نمی ده و نمیشه برای بازدید رفت.با خودش که صحبت کردم. گفت که هم من کار می کنم و هم زنم در نتیجه خونه نیستیم. خلاصه قرار شد که هماهنگ کنیم. ۲۰ روز به پایان مهلتش مونده گفت که من فعلا خونه پیدا نکردم و هر وفت که پیدا کردم بلند می شم. اینجا بود که من تصمیم به پیگری قانونی گرفتم.

توضیح نمی دم که چه کار کردم، توضیح می دم که چه کار بکنید.

۱) چون ممکنه وقتی طرف بیاد دادگاه بگه به من خبر نداده بوده که باید تخلیه بکنم، بهتره که تشریف ببرید و از طریق دادسرا ابلاغ رسمی بکنید. یه فرم بهتون می دهند و اون رو پر می کنید و به همراه آدرس کامل تحویل می دهید. یه سرباز می بره و اون رو دم در آدرس مذکور تحویل می ده و امضا می گیره. تا اینجا مستاجر نمی تونه منکر این بشه که بهش خبر ندادید.

۲) مرحلۀ دوم زبون خوش سعی می کنی قانعش کنی.

۳) در این مرحله باید درست فردای روز پایان قرارداد تشریف ببرید به شورای حل اختلاف منطقه شهرداریتون که با یه جستجو آدرسش رو پیدا می کنید. منطقه ۵ شهرداری که من لازم داشتم فاز دو اکباتان بود.

۴) اونجا شعبه های حل اختلاف وجود داره. حتما دقت کنید که شعبه ای که انتخاب می کنید هم صبح شیفت داشته باشه هم عصر چون مجبورید چند بار برید اونجا و اگه فقط صبح باشه یا فقط بعد از ظهر کلی الاف خواهید شد.

۵) پس از ارائه مدارک شامل (سند خونه و یا قول نامه، اجاره نامه نسخۀ خودتون و مدارک شناسایی) یه فرم رو باید پر کنید که اونجا می خرید و با هزینۀ تکمیل فرم حدودا ۴ تا ۵ هزار تومن می شه.

۶) به مشاور شعبه مراجعه می کنید و براش توضیح می دید که دلیل تقاضای تخلیه چی هست. البته الزامی به دلیل موجه نیست. دلیل موجه کمک می کنه که سرعت کار بالا بره، چون در هر حال پس از پایان قرارداد حق با صاحب خانه است.

۷) به شما آدرس یکی از دادسراهای منطقه را می دهند که در آنجا یه شعبۀ بانک وجود داره. برای اینکه در صورتی به شما حکم تخلیه می دهند که شما ودیعه (رهن یا قرض الحسنه) قرار را به حساب دولتی ریخته و فیش را برایشان ببرید.

 پس از واریز پول ودیعه به حساب دولت فیش را به شورای حل اختلاف می برید و مشاور به شما یه نامه می ده که باید ببرید اجرا احکام که برای منطقۀ ما توی پیکان شهر بود.

۹) اونجا که می رید طرف باز هم دلیل درخواست تخلیه رو می پرسه و بعدش یه قرار براتون معلوم می کنه که برید و حکم را ابلاغ کنید. این بار هم دلیل زیاد مهم نیست و تنها می تونه سرعت کار رو بیشتر کنه

۱۰) اگه اهل شیرینی دادن باشید و این کار رو بلد باشید (که اگر نباشد بهتره توی ادارات دولتی دنبال کارتون نرید) می تونید طرف رو فردا صبح ببرید در محل برای ابلاغ حکم

۱۱) حکم که ابلاغ می شه حداقل ۳ روز و حداکثر ۷ روز به مستاجر وقت میدهند که اونجا را تحویل دهد.

۱۲) پس از تحویل حالا مستاجر باید بیاد دنبال شما و حالا شما اون رو می تونید اذیت کنید. مخصوصا که بتونید چند وقت خونه رو خالی بگذارید.

۱۳) مستاجر باید بره حل اختلاف و صورت جلسه تخلیه رو ارائه بده و بهش می گویند که با موجر باید بیایی. اون هم هی با شما تماس می گیره که به نظرم مستاجری که شما رو اذیت کرده همون بهتر که از شرش سریع تر خلاص بشید و واگذارش کنید به تلافی زمانه.

۱۴) با مستاجر می رید اونجا و تقاضای اجارۀ روزهایی که اونجا بیشتر از قرارداد بوده رو می کنید که البته این خود یک پرونده است که اگر حوصله داشته باشید باید هم زمان با حکم تخلیله تشکیل بدید ولی برای اذیت مستاجر می تونید همون روز هم مدعی بشید.

۱۵) مدعی خسارت به دیوارها و غیره هم می تونید بشید و باید کارشناس بیاد و تخمین بزنه. این کار باعث الافی بیشتر مستاجر خواهد شد.

۱۶) بالاخره حدود ۱۰۰ تومن هم بخواهید که در حساب دولتی بمونه تا برای قبض آب و برق و تلفن و شارژ ساختمان در نظر گرفته می شه. چون معمولا مستاجر های خدا نشناس قبض های آخر رو پرداخت نمی کنند.

۱۷) از شما امضا می گیرد، کلید خونه رو باید از اجرای احکام بگیرد و به طرف یه فیش می دهند که بره اون بانکی که شما پول رو ریختید تحویل بگیرد. البته اگر طرف وارد نباشه حداقل باید ۳ بار بره و برگرده بهتره اگه شما بلد هستید بهش هیچ چی نگید.

۱۸) وقتی که فیش های قبض آب و برق و تلفن هم اومد می تونید برید و تقاضای اخذ اون از مستاجر و پرداخت به شما رو بکنید.

۱۹)اگه زرنگ باشد صبح روز اول بعد از قرارداد می رید حل اختلاف تا ظهر پول رو می ریزید و عصری می رید اجرای احکام. یه شیرینی در حد ۱۰ تا ۲۰ تومن به مامور اونجا می دید و فردا طرف رو می برید دم خونه و حداکثر تا آخر هفته می تونید مستاجر رو بلند کنید.

۲۰) لازم به یاد آوری که من با مستاجرم حدود یک ماه بعد از قرارداد راه اومدم هر چند همون روز اول رفتم و پول رو ریختم به حساب دولت. روز آخر هم رفتم که پولش رو بدم و به دادگاه نکشه قضیه و برم از شکایتم انصراف بدم . ولی اینقدر بی فرهنگ بود که شروع کرد به داد و بیداد . من هم چون همه کارها رو کرده بودم فردا صبح با مامور رفتم دم خونش و طرف مونده بود که من کی تونستم همه این کار ها رو بکنم. چون به خیال خودش می خواست حالا من رو بدوونه و اذیتم کنه.

هر چند مخالف برخوردهای این تیپی با مردم هستم ولیل خیلی از مردم لیاقت انعطاف نشون دادن ندارند و باید به شدت باهاشون برخورد کرد.

امید وارم که مطلب فوق بتونه مشکل برخی دوستان رو حل کنه.

منبع: http://afrough.net/?p=556&cpage=2

 

توصیه ها:

طبق قراردادهای کنونی چنانچه مستاجر تا یک ماه اجاره نده میشه حکم فسخ قرارداد رو گرفت

چنانچه مستاجر از ملک استفاده نامتعارف بکنه میشه حکم فسخ قرارداد رو گرفت

توصیه میکنم به هیچ عنوان برای مغازه ها سرقفلی نگیرید (به هیچ عنوان)

گرفتن سرقفلی مثل اینه که شما حکم بدبختی خودتون رو امضا کنید ، من یازده سال گیر همین سرقفلی آشغال بودم

به جای سرقفلی پول پیش به عنوان قرض الحسنه دریافت کنید و در قرارداد حتما کلمه قرض الحسنه درج شده باشه

بهتره چک تخلیه بگیرید و یک چک تضمین اجاره به مبلغ کل اجاره در طول قرارداد

بعضی ها چک خسارت هم میگیرن

هم مستاجر بد هست هم مستاجر خوب پس از قبلش بدونید با چه آدمی طرفید که خدایی نکرده دل کسی رو نسوزونید

اگه گیر مستاجر بد افتادید و در موئد مقرر تخلیه نکرد فرداش برید شورای حل اختلاف چون تا حکم بیاد حدود یک ماه طول میکشه

توصیه میکنم اگه حوصله کاغذ بازی اداری رو ندارید وکیل خوب بگیرید که واقعا نعمتیه و حواستون باشه قبل از امضای وکالت نامه ، کل وکالت نامه رو با دقت بخونید چون این روزا به هیچ کس نمیشه اعتماد کرد

اگه امکانش رو دارید قبل از اجاره دادن ملکتون حتما تحقیق کنید راجع به مستاجری که میخواد اجاره کنه ، من این کار رو نکردم و الان مثل ... پشیمونم

توصیه میکنم به افراد بی فرهنگ به هیچ عنوان هیچ جایی رو اجاره ندید ، بسیاری از همینا عامل به هم ریختگی و فسادن تو جامعه (به محل تولد شناسنامه دقت کنید)

التماس دعا

/ 8 نظر / 2904 بازدید
انتشارات چاف

قرآن به جز از وصف علي آيه ندارد ايمان به جز از حب علي پايه ندارد گفتم بروم سايه لطفش بنشينم گفتا كه علي نور بود سايه ندارد عید غدیر پیشاپیش مبارک chaf-melina.com

یک وبلاگنویس

سلام دوست گرامی ، با یک مطلب جدید بروز هستم . فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید . پیروز باشید

سحر

خدا خیرت بده

خیلی عالی و جامع بود. ممنون

مینو

سلام از مطلب خوبتون ممنون ولی ما مثل اینکه گیر خیلی بد آدمی افتادیم یک ساله اجاره نداده پول شار} و آب و برق نداده و 7 ماهه که گذاشته رفته دستور تخلیه هم گرفتیم این هفته می خواهیم برای حکم تخلیه اقدام کنیم ولی آقا که می خواد خانم را دک کنه و از شرش خلاص شه اصلا دنبال اثاث و بدهی هاش نمی آد خانمه هم که نمی خواد شوهرش ولش کنه اثاث رو نمی بره و می خواد زندگی کنه ! در ضمن مرد مستاجر ما بسیار نا اهل و ناحسابی و فاسده ! فکر نکنم در صورت گرفتن حکم تخلیه هیچ کدومشون بیان و اثاث رو ببرن ! راستی در این صورت تکلیف چیه ؟ خواهش می کنم اگه می دونید منو راهنمایی کنید

مهدی

خیلی خوب بود ازشما نهایت تشکر را دارم.مخصوصا راهنماییهایتان در باره افراد بی فرهنگ و قانون ندیده.مهدی از تبریز

parsa

میخواستم مستاجرم را بلند کنم چون تقریبا وضعیت مشابه شما را داشتم، این نوشته ها را که خوندم پشیمون شدم، این کارا و حرفها را فقط یه حیوان میتونه بکنه و بزنه! واقعاً متاسفم واسه همه آدم هایی که فکر میکنند واسه همیشه زنده می‌مانند. این همه کثافت کاری واسه 2متر قبر؟؟؟ !!!!!!!!!!!!!!!

سپیده

مالک ها همیشه یک طرفه به قاضی میرن و اون طرف دیگه که مستاجره رو نمی بینن. مستاجر هم باید بگرده خونه پیدا کنه بعضی وقت ها واقعا خونه خوب نیست. قانون مذخرف مملکت ما همش به سود مالک هست در خارج از کشور قرارداد یک ساله اصلا وجود نداره و هیچ مالکی بدون دلیل حق نداره بگه خونمو میخوام باید بلند بشه. تازه اگه مستاجر خوش حسابی باشه تخفیف هم بهش میدن. حالا کشور ما بخاطر سود بیشتر طرف رو بلند میکنن تازه طلبکار طرفم هستن خوب برادر من اسباب کشی سخته خونه خوب پیدا کردن سخته. بعدم شمایی که این مطلب رو نوشتی. اذیت کردن واقعا یعنی چی؟ چرا اینجور راهها رو آموزش میدید؟ تاسف داره